PORADNIK

Instalacja WordPress i Docker z własną lokalną domeną

W tym artykule przedstawię jak w szybki i łatwy sposób, bez dodatkowych programów takich jak XAMPP czy WampServer – postawić lokalnie WordPress z własną domeną lokalną. Jest to możliwe za pomocą narzędzia Docker, które pozwala zastąpić wirtualizację konteneryzacją.

Konteneryzacja jest to proces umożliwiający uruchomienie wskazanych aplikacji w wydzielonych kontenerach, które są odrębnymi instancjami środowiska uruchomieniowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu kazdy kontener posiada własny obszar pamięci, interface sieciowy z adresem IP oraz obszar na dysku.

Przedstawiłem mniej więcej na czym polega Docker, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zapraszam do artykułu: Docker dla programistów, co to jest?

Instalacja Docker Desktop for Windows

W naszym przypadku będziemy operować na systemie Windows. Jeśli posiadasz system Linux instalacja odbywa się niemal tak samo. Co więcej Linux jest wg. mojej opinii lepszym i szybszym środowiskiem dla Docker’a. W przypadku tego projektu, który polega wyłącznie na postawieniu obrazu WordPress lokalnie – będziemy operować w Windows.

Pobieramy instalator Dockera i uruchamiamy w systemie Windows

Wchodzimy na stronę:

https://www.docker.com/products/docker-desktop

Wybieramy system, który nas interesuje i pobieramy instalator.

Uruchamiamy instalator i instalujemy Docker Desktop for Windows.

Tutaj znajdziesz dokumentacje instalacji dla Windows: https://docs.docker.com/docker-for-windows/install/

Po instalacji uruchamiamy Docker Desktop for Windows.

Uruchamiamy WordPress z Dockerem w systemie Windows

Do uruchomienia WordPress na naszej maszynie lokalnej przy pomocy Dockera, skorzystamy z rozwiązań zawartych w poradniku:
WordPress Local Development Using Docker Compose.

Klonujemy środowisko do odpalenia WordPress na Dockerze

Pierwszym krokiem będzie stworzenie folderu z naszym projektem. Folder tworzymy w wybranej lokacji przy pomocy Command Line:

Wewnątrz folderu wykonujemy komendę:

W ten sposób sklonujemy już gotowe środowisko WordPress do odpalenia przez Dockera. Można pobrać ręcznie wchodząc w link: https://github.com/kassambara/wordpress-docker-compose

Instalujemy WordPress przez Dockera

Teraz gdy mamy już sklonowane podstawowe pliki konfiguracyjne przechodzimy do folderu z projektem:

Instalujemy nasz projekt za pomocą komendy:

Możemy przejść do instalacji WordPress na naszej maszynie lokalnej przechodząc pod adres: http://localhost

Własna domena lokalna – WordPress z Dockerem

Jeśli chcielibyśmy, aby nasza strona była odpalana przez własny adres url, a nie standardowo poprzez adres http://localhost, musimy odpowiednio stworzyć i skonfigurować plik .env w folderze naszego projektu. Drugim krokiem będzie wpisanie nowej nazwy hosta w pliku konfiguracyjnym windowsa: hosts

Konfigurujemy plik .env projektu WordPress

W folderze naszego projektu wordpress-docker-compose tworzymy plik .env, a wewnątrz pliku zawieramy konfigurację:

Możemy tu skonfigurować wartości, które odpowiednio ustawią naszego WordPress’a. My chcemy zmienić nasz adres url naszego projektu. Naszą domenę nazwiemy: mywppage.com i dodamy ją w wartościach:

Teraz możemy przejść do edycji pliku hosts.

Dodajemy lokalną domenę w Windows

Przechodzimy do folderu C:\Windows\System32\drivers\etc\ i edytujemy plik hosts. Ważne, aby otworzyć plik lub uruchomić Command Line jako administrator.

Dodajemy linię:

Teraz odpalamy naszą stronę http://mywppage.com/

wordpress docker wlasna domena

Po odpowiedniej konfiguracji, dodaniu użytkownika i zalogowaniu do naszej nowej strony otrzymujemy widok kokpitu naszej czystej instalacji WordPress z Dockerem:

wlasna domena lokalna wordpress

Podsumowanie

Temat Dockera jest bardzo obszernym tematem i często sprawia programistom wiele problemów. W tym artykule dowiedziałeś się, jak w poprawny sposób zainstalować CMS WordPress lokalnie przy użyciu Dockera. Była to szybka i prosta instalacja, natomiast nie zawsze bywa tak łatwo. Istnieją bardziej złożone i skomplikowane konfiguracje środowisk uruchomieniowych, ale powstaje coraz więcej gotowych rozwiązań ułatwiających programistom korzystanie z Dockera.

Jeśli artykuł Ci się spodobał to zapraszam do odwiedzenia naszej listy artykułów: Przydatne artykuły.