PORADNIK

Własny motyw WordPress – tworzenie motywu z underscore.me

W tym artykule dowiesz się jak stworzyć własny motyw w WordPress przy pomocy strony https://underscores.me umożliwiającej stworzenie „pustego” motywu z naszą własną indywidualną nazwą.

Jak stworzyć własny motyw / szablon w WordPress?

Używanie własnego motywu WordPress:

  • pozwala na większą kontrolę nad kodem i strukturą naszego projektu,
  • łatwiej odnaleźć się w ”pustym” szablonie niż w stworzonym motywie z WordPress np. Twenty Twenty,
  • możemy stworzyć projekt ”szyty na miarę” wedle potrzeb naszego klienta, co nie zawsze można zrealizować w utworzonym motywie ze względu na ograniczenia motywu.

 

Zacznijmy od początku – własny motyw WordPress

Zakładamy, że posiadamy zainstalowany system wordpress niezależnie czy destynacja znajduje się na serwerze czy lokalnie. Przechodzimy do pobrania motywu.

Wchodzimy na stronę https://underscores.me  i wpisujemy nazwę naszego motywu. Następnie klikamy przycisk GENERATE.

Własny motyw WordPress - tworzenie motywu z underscore.me

Wypakowujemy pobraną paczkę z naszym motywem do folderu z motywami naszego WordPressa.

Przechodzimy do aktywowania naszego motywu. Przechodzimy do zakładki Wygląd -> Motywy i aktywujemy nasz motyw.

Nasz motyw jest nie wystylizowany i bez dodatkowych ”fajerwerków”, ale w tym jest piękno własnego motywu. Wszystko możemy wystylizować na swój sposób i stworzyć coś od zera. Ponadto pozwala to na większą kontrolę nad kodem. Mamy większą wiedzę na temat używanego motywu, ponieważ tworzymy go sami i nie musimy poznawać wbudowanych funkcji tak jak w przypadku innych gotowych motywów.

Podsumowanie

Tworzenie własnego motywu przy pomocy underscore.me jest wyjątkowo proste. Strona generuje nam ”pusty motyw” i wystarczy dodać go do odpowiedniego motywu i aktywować w panelu WordPress. Teraz można przejść do stylizowania własnego motywu, napisania potrzebnych nam funkcjonalności i przerobieniu struktury na potrzeby naszego projektu.