Jak stworzyć responsywny newsletter na wszystkich klientów poczty?
Jeśli chcesz stworzyć responsywny newsletter promujący Twoje produkty i dostarczyć go w odpowiedniej formie do swoich odbiorców – ten artykuł jest dla Ciebie!
W tym wpisie przedstawię jak zaprogramować responsywny newsletter, który pozwoli na dokładne odwzorowanie treści z makiety i dotarcie do potencjalnych klientów. Przeprowadzę Cię krok po kroku – od stworzenia projektu newslettera aż po wysłanie do klienta.
Tworzymy projekt graficzny newslettera
W przypadku projektu graficznego newslettera mamy kilka opcji:
- Zlecenie projektu graficznego newslettera profesjonalnej firmie – jeśli nie czujesz się na siłach aby tworzyć samemu projekt graficzny newslettera, możesz zlecić to agencji interaktywnej lub grafikowi, aby zrobili to za Ciebie. Nie są to zazwyczaj jakieś ogromne pieniądze, a Ty masz pewność że projekt jest zrobiony dobrze – zapraszamy do współpracy (klik)
- Własny projekt w programie do obróbki graficznej – jeśli miałaś/miałeś do czynienia z programami do obróbki graficznej możesz sam spróbować stworzyć projekt graficzny przy użyciu profesjonalnych narzędzi takich jak Photoshop czy chociażby darmowy GIMP. Polecam tutorial jak stworzyć przykładowy newsletter przy pomocy Photoshop (filmik dosyć stary, ale pozwala załapać podstawy) – Poradnik Tworzenie Newslettera w Photoshop (ENG)
- Stworzenie projektu newslettera przy pomocy gotowych szablonów Canva – ta opcja jest zdecydowanie najmniej kosztowna oraz łatwiejsza niż tworzenie własnego projektu graficznego od zera w programach graficznych. Canva jest łatwym narzędziem działającym na zasadzie drag&drop oraz pozwala na szybkie i proste tworzenie grafik przy pomocy gotowych szablonów.
W tym poradniku wybieramy opcję nr. 3 i zaprojektujemy nasz newsletter przy pomocy aplikacji internetowej Canva. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników jak tworzyć grafiki w tym popularnym narzędziu. Postaram się pokazać pokrótce jak stworzyć przykładowy newsletter na bazie, którego później zaprogramujemy nasz kod HTML newslettera.
Jak stworzyć newsletter w Canva?
Przede wszystkim przed stworzeniem newslettera należy zapoznać się z warunkami korzystania z aplikacji. Canva w swojej bazie posiada mnóstwo zdjęć i gotowych szablonów, na których mogą być różne znaki towarowe lub zdjęcia na których widoczni są ludzie. Korzystanie z takich obrazów może wiązać się z pewnymi konsekwencjami i naruszeniem praw autorskich. Warto więc zapoznać się z licencją Canva – License Agreements Canva oraz z artykułem Legalne Grafiki Canva (PL)
Gdy zapoznaliśmy się z warunkami korzystania z narzędzia oraz założyliśmy konto na stronie https://www.canva.com/ możemy przejść do tworzenia grafiki.
Wybór szablonu Newsletter w Canva
Po zalogowaniu się na stronie głównej znajduje się pasek z wyborem szablonu grafiki, którą chcemy zaprojektować. Wybieramy kategorię Marketing oraz szablon Email Newsletter.
Przeniesie nas do strony projektowania grafiki. Po lewej stronie znajdują się gotowe szablony służące do email marketingu w różnych branżach. Możesz wybrać dowolny szablon i skorzystać z niego jako projekt swojego mailingu.
Wybieramy darmowy szablon, który najbardziej nam odpowiada i odpowiednio edytujemy wstawiając własną treść. Pamiętaj aby upewnić się, że obrazy znajdujące się w treści mailingu nie naruszają praw autorskich oraz że mamy prawo do umieszczenia tych obrazów w naszym newsletterze.
Czcionki oraz układ naszego newslettera możemy edytować na dowolny sposób. Canva jest intuicyjnym narzędziem więc edycja jest bardzo prosta. Jeśli natomiast nie wiesz jak się za to zabrać polecam poradnik video opisujący jak używać większości funkcji – Poradnik Jak używać Canva dla początkujących (ENG)
Gotowy szablon newsletter
Przy pomocy Canva i lekkiej modyfikacji gotowego szablonu (zmieniając kolorystykę, treść i obrazy) uzyskaliśmy własny projekt graficzny naszego mailingu. Canva nie jest idealnym narzędziem do tego typu projektów. Szczególnie w wersji darmowej z której w tym przypadku korzystamy. Poza ładnym wyglądem naszego newslettera otrzymujemy również kilka problemów do rozwiązania:
- Szablon Email Newsletter w Canva jest dwustronnicowy – szablon email marketingu jest w dwóch stronach natomiast sam mailing będzie jednolitą grafiką.
- Brak wymiarów projektu – niestety ale Canva nie opisuje nam w pikselach wielkości elementów czy odstępów między nimi.
Jak widzicie nic nie jest idealne. Najlepszym rozwiązaniem byłby tutaj profesjonalny program pozwalający na zdefiniowanie wymiarów grafiki i możliwość sprawdzania na bieżąco takich rzeczy jak odstępy między elementami czy wielkość elementów w pikselach. Otrzymując makietę od grafika w programach takich jak Adobe XD czy Zeplin mamy wgląd we wszystkie szczegóły projektu takich jak czcionki, odstępy i wymiary zaraz po najechaniu na dany element.
Profesjonalna makieta projektu pozwala na szybsze