PORADNIK

Advanced Custom Fields – własne typy pól WordPress

W tym poradniku dowiesz się jak dodać własne typy pól dla Custom Post Type w WordPress za pomocą pluginu Advanced Custom Fields. Dzięki własnym typom pól możemy dodać do własnego typu post’a właściwości, obrazy i każdą inną treść jaka ustalałaby dodatkowe funkcjonalności naszego wpisu. W tym poradniku dowiesz się jak dodać takie pola do danego typu post’ów.

Jak dodać własne typy pól dla Custom Post Type za pomocą pluginu Advanced Custom Fields? – WordPress

Czego będziemy potrzebować aby dodać własne typy pól w WordPress (plugin Advanced Custom Fields)?

 1. Plugin Advanced Custom Fields – plugin pozwalający dodawać własne typy pól,Advanced Custom Fields - własne typy pól WordPress
 2. Wiedzy z poprzedniego poradnika – Tworzenie template dla custom post – jeśli nie wiesz jak stworzyć Custom Post Type za pomocą CPT UI odsyłam Cię do tego poradnika,
 3. Podstawowej wiedzy z języka PHP – nie będą tu używane żadne skomplikowane funkcje natomiast należałoby zapoznać się z podstawową składnią języka, aby móc zrozumieć kod, który będzie w tym poradniku.

Let’s do it!

Po zainstalowaniu pluginu ACF (Advanced Custom Fields) przechodzimy do stworzenia nowego typu post’a – Projekt. Będziemy chcieli stworzyć listę projektów w formie portfolio, które będą zawierały kilka podstawowych pól:

 • Tytuł,
 • Krótki opis projektu,
 • Opis projektu,
 • Rok stworzenia projektu,
 • Co wykonaliśmy w projekcie,
 • Obraz wyróżniający,
 • Obrazy projektu

Przechodzimy do pluginu CPT UI i dodajemy nowy typ post’a (jeśli nie wiesz jak to zrobić ponownie odsyłam do poprzedniego poradnika):

 • Slug -> projekt,
 • Plural -> Projekty,
 • Singular -> Projekt

Skorzystajmy z wbudowanych opcji CPT UI aby stworzyć kilka podstawowych pól naszego custom post’a.

Po stworzeniu Custom Post Type -> Projekt i dodaniu podstawowych pól przechodzimy do dodania pozostalych pól za pomocą Custom Fields. Przejdź do zakładki w panelu WordPressa: Własne pola -> Dodaj nową. Następnie należy nadać tytuł grupie pól. Tutaj proponuję aby nazewnictwo się nie mieszało się w dalszej części tworzenia projektu nazwać od liczby pojedynczej naszego Custom Post’a do którego chcemy dodać dane pola i dodać nazwę Inputs  aby było wiadomo, że chodzi o własne typy pól. W naszym przypadku będzie to: Projekt Inputs.

Kliknij przycisk dodaj pole i wybierz potrzebny typ pola oraz nadaj odpowiednią nazwę.

Etykieta pola -> Nazwa wyświetlająca pole, mogą występować polskie znaki i spacje – będzie widoczna tylko w panelu WordPress’a. Nadaj taką etykietę, abyś wiedział za co odpowiada dane pole, np. ”Co wykonaliśmy w projekcie”.

Nazwa pola -> Podobnie jak slug w przypadku dodawania typu post’a, nie może zawierać polskich znaków oraz będzie wykorzystywana w kodzie PHP. Nadaj łatwą nazwę pola, np. „wykonanie”.

Typ pola -> typy pól są różne, są one opisane w